Logo
kouc@lubossabo.com
+421 948 481 026

12 univerzálnych benefitov koučovania (2. časť)

12 univerzalnych benefitov koucovania

    Prinášam druhú časť rozsiahlého článku o benefitoch koučovania pre každého (bez ohľadu na tému, ktorú priniesol do koučovacieho rozhovoru). Koučovanie prináša vedomý rozvoj v konkrétnych oblastiach, ktoré si s koučom stanovíme – napríklad biznis koučing. Popritom dostávame ďalšie „vedlajšie“ benefity, ktoré volám aj „univerzálne“. V prvej časti sme sa venovali týmto štyrom univerzálnym benefitom: 1. Unikátny vzťah (s koučom), 2. Spoznajte (a užívajte si naplno) samých seba, 3. Dosiahnite zmysluplné ciele s ľahkosťou, 4. Fokus. Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie 4.

    Prečítajte si aj prvú časť článku

    5. Okamžitá implementácia a lepšie zvládanie zmien

    Praktikovanie schopností

    V dnešnej dobe máme informácie na dosah ruky. Stačí si zapnúť ChatGPT, trochu pogoogliť alebo si zaplatiť školenie či mentora a máme vedomosti, ktoré sme potrebovali. Otázka je, čo s nimi? A práve v implementácii je kľúč. S profesionálnym koučom môžete začať praktikovať akýkoľvek skill hneď od prvej hodiny. Vedomosti, ktoré máte k dispozícii si napasujete presne na seba, takže nebudete kopírovať niečo, čo by vám dlhododobo nesedelo.

    Likvidácia nepodporujúcich tolerancií

    Mnoho vecí vo svojom prostredí tolerujeme. Neraz sa mi stalo, že po 3-4 stretnutiach sa hráčové prostredie začalo meniť tak zásadne, že sa zbavil nepodporujúcich návykov, či dokonca závislostí (priznám sa, že som tomu v niektorých prípadoch sám ťažko veril, pretože išlo napríklad o alkohol). Viac o toleranciách a sile prostredia sa dočítate v článku Sila prostredia: Ako si nastaviť prostredie, ktoré vás podporí v roku 2025.

    Zmeny s ľahkosťou

    Ľudia majú prirodzene strach a nechuť ísť do zmeny. Vychádzajú totiž zo svojej komfortnej zóny. Kouč by mal toto vedieť s hráčom identifikovať, a ak zistia, že hráč je mimo svojej komfortnej zóny, v zóne rastu, mal by mu ponúknuť podporu. Pre koučovaného tak bude zmena prijateľnejšia. Spoločne môžu zmenu pozorovať, získavať spätnú väzbu a učením sa posúvať vpred. Je to iné, ako keď vám niekto povie „Budeš od dnes posielať reporty takýmto spôsobom a o týždeň skôr“ alebo „Od dnes musíš jesť iba zeleninu“ a nechá vás v tom plávať. Ako sa cítite? Asi nie moc komfortne. Teda jedine ak nie ste vegetarián (čo vám však s reportami príliš nepomôže 😭).

    6. Lepšia práca s emóciami a odolnosť voči stresu

    Už samotná podstata nápomocnej profesie, akou je koučing alebo terapia, či psychológia, má za prirodzený následok lepšie uvedomenie si svojich emócii. Ak máte oproti sebe profesionála, ktorý sa riadi etickými štandardami a ideálne je certifikovaný, je veľká pravdepodobnosť, že už len to, že sa s takýmto človekom rozprávate, vám pomáha redukovať stres. Dôležité je bezpečné prostredie, v ktorom hovoríte o svojich túžbach, plánoch alebo strachoch. Ak máte dôveru v tohto profesionála, otvoríte sa mu oveľa viac ako známemu, kamarátovi, či dokonca rodinnému príslušníkovi alebo životnému partnerovi.

    Budovaním seba-VEDOMIA redukciu stresu podporujeme tým, že o sebe hovoríme a uvedomujeme si o sebe veľa nových vecí. Napríklad sa utvrdzujeme v tom, že máme schopnosti a vedomosti už „TU a TERAZ“. Alebo ZNOVU-objavím povedomie o tom, že viem, kde ich hľadať.

    Ak kouč zapojí profesionálne metódy a techniky, učí vás to svoje emócie lepšie rozpoznávať a pracovať s nimi vedome. Práca s emóciami je veľmi silná zručnosť, pretože v dnešnej dobe sme často odpojení od seba samých a emócie potláčame alebo im úplne nerozumieme.

    7. Zlepšenie komunikačných zručností a medziľudských vzťahov

    Prostredníctvom koučovania sa jednotlivci učia efektívnejšie vyjadrovať svoje myšlienky a pocity, aktívne počúvať a lepšie porozumieť iným. Tieto zručnosti sú kľúčové pre budovanie silných vzťahov, úspešnú spoluprácu v tímoch alebo s klientami. Mimochodom budovanie vzťahov je SUPERschopnosť budúcnosti – oplatí sa precvičovať ju už dnes 😉.

    Keďže je kouč majster v kladení otázok (a vám sa to tak veľmi páči 😅) skôr či neskôr začnete prirodzene niektoré otázky preberať do svojho slovníka. O kladení otázok som napísal samostatný článok – Umenie kladenia otázok: Ako správne otázky vedú k lepším výsledkom.

    Dobrý kouč dodržiava štruktúru stretnutia a sleduje čas, takže sa väčšina rozhovoru týka podstatných vecí. Učíte sa tak ďalšiu skvelú schopnosť – Rozprávať o relevantných veciach. Toto ocenia vaši kolegovia, klienti aj partneri.

    A v neposlednom rade vidíte, aké to je, ak vás niekto aktívne počúva. Je dosť možné, že aj vy začnete viac počúvať ľudí vo vašom okolí. Toto môže mať znova veľký vplyv na budovanie vašich vzťahov.

    8. Rozvoj kreativity

    Som presvedčený, že každý z nás je viac – či menej kreatívny. Častokrát o tom ľudia pochybujú a nevedia, že aj oni môžu byť – svojím spôsobom kreatívni. Koučovanie je spoločná tvorba. V mojej praxi som častokrát videl ako krásne kreatívni vedia moji klienti byť. Tým, že ich podporujem v experimentovaní, alebo k tomu aby objavovali nové spôsoby, rozširujem ich schopnosť byť kreatívny.

    Koučovanie samotné bez ohľadu na zameranie kouča je o búraní limitujúcich presvedčení, o práci so strachom alebo s inými emóciami. Je o hľadaní motivácie a smeru. Akýkoľvek kouč vám teda vie pomôcť kreativitu „otvoriť“ tým, že vám pomôže nájsť správny smer. Alebo sa s ním naučíte pracovať so svojími emóciami, ktoré často bývajú brzdou pri tvorbe.

    Otázka teda neznie, či ste kreatívni, ale… v čom chcete byť kreatívnejší vy? Čoho chcete vo svojom živote tvoriť viac? ✏️🎶🎥💡🤔.

    V ďalšom (poslednom) diely sa budem venovať zvyšným 4 univerzálnym benefitom. Ak vás zaujali tieto 4 alebo predošlé 4 v prvom diely a chceli by ste vedieť viac – kontaktujte ma, môžeme sa o tom porozprávať.


    Autor článku:

    Ľuboš Sabo
    Ľuboš Sabo

    Profesionálny kouč

    +421 948 481 026
    kouc@lubossabo.com