Logo
kouc@lubossabo.com
+421 948 481 026

12 univerzálnych benefitov koučovania

    Koučovanie má veľa benefitov vzhľadom na rôzne oblasti ako napríklad life koučing, biznis koučing, transformačný koučing a ďalšie. Všetky však spája jedná vec – profesionálny kouč s akreditáciou nepotrebuje žiadne zameranie na to, aby mohol koučovať akúkoľvek tému a aby vám priniesol výsledné benefity. Budem preto tieto benefity volať “univerzálne”, pretože ich s veľkou pravdepodobnosťou získa každý, kto bude koučovaný.

     1. Unikátny vzťah

    Kouč je koučovanému počas stretnutia k dispozícii na 100%, aktívne počúva a je plne prítomný s koučovaným. Len tak sa dá tvoriť na základe toho čo bolo povedanéTvorím tým, že hovorím. (a paradoxne, niekedy na základe toho, čo povedané nebolo vďaka trojitému načúvaniu). Podobnú úroveň prítomnosti získate zrejme len s koučom, prípadne iným pomáhajúcim profesionálom ako napríklad terapeutom. Vlastne ešte aj s dobrým obchodníkom 🙂.


    Stretol som sa s tvrdením, že koučovanie je niečo podobné ako keď idete na pivo s kamarátom a tam sa rozprávate. Rozdiel medzi štandardným kamarátskym rozhovorom a koučovacím rozhovorom je však zásadný v niekoľkých bodoch:

    Koučovací rozhovorKamarátsky rozhovor
    Kto koľko počúva90% kouč, 10% koučovaný50% kamarát, 50% kamarát
    PrerušovanieOK – ak dáva zmyselMôže byť rušivé
    Zmysel konverzácieIde vždy do hĺbkyZmysel môže chýbať
    SústredenieNa život koučovanéhoNa oba životy
    Osobné problémyKoučovaný často zdielaČasto povrchné zdieľanie
    RadyVýnimočne a so súhlasom koučovanéhoDávame často
    VýzvyKouč dáva výzvyVýnimočne
    Podpora zmenyÁnoMálokedy – kamarát často podvedome chce, aby ten druhý zostal rovnaký
    Riadenie konverzácieKouč riadi konverzáciu, koučovaný určuje témuNie
    Zdieľanie osobných príbehov10% kouč, 90% koučovaný50% kamarát, 50% kamarát
    Koučovacie metódy100%0%

    Vzťah, ktorý si vytvoríte s koučom, bude v mnohých smeroch unikátny. Je dosť možné, že s nikým iným nebudete viesť podobné rozhovory, že nikomu inému sa natoľko neotvoríte a že v nikom inom nebudete mať takú dôveru ako práve v koučovi. Možno prvý krát v živote vás bude niekto na 100% akceptovať takých akí ste. Je tiež dosť možné, že tento vzťah nezískate hneď. Možno si to bude vyžadovať viac než zopár stretnutí.

    Profesionálny kouč s nikým iným nezdiela to, čo bolo povedané na stretnutí. Len tak môže fungovať dôverný vzťah, v ktorom rozhovory môžu vyvolať tie najhlbšie emócie. Ako často plačete so svojimi kamarátmi na pive? Kedy ste naposledy na pive hovorili o svojich veľkých túžbach a snoch bez toho, aby ste sa aspoň trochu neobávali, ako ten druhý bude reagovať? Ako často hovoríte s kamarátmi alebo s kolegami (prípadne podriadenými) o vašich tajných strachoch a radostiach? Kouč vás nikdy nebude súdiť.

    Pozor, kouč však nie je bútľavá vŕba. On totiž využíva jednu zo svojich silných superschopností – emocionálnu inteligenciu alebo empatiu, aby vedel pohotovo a prirodzene reagovať. Buď poskytuje podporu alebo vyzýva k akcii. Niekedy provokuje a inokedy „len“ citlivo vníma a ladí sa na koučovaného.

    2. Spoznajte (a užívajte si naplno) samých seba

    Oodpoveď na otázku „Kto som?“ poznáte iba vy a kouč ju z vás dostane von. O dôležitosti koučovania, teda pardón… 🤭 O dôležitosti sebapoznania vedel už pred stovkami rokov čínsky filozof Lao-c, ktorý povedal:

    Kto pozná iných, je múdry. Kto pozná sám seba, je osvietený.
    – Lao-c


    Len ten, kto skutočne pozná sám seba, si môže sám seba naozaj užívať. So všetkými vlastnosťami, schopnosťami a vedomosťami, s ktorými v aktuálnom momente disponujeme. Je to jeden z koučovacích zámerov. Navyše len ak pozná sám seba kouč, zvládne to aj jeho koučovaný. Dobrého kouča spoznáte tak, že je prirodzený.

    Čo také sa môžete o sebe dozvedieť počas koučovacieho stretnutia? Spomenie zopár príkladov:

    • Nové uvedomenia – o čomkoľvek podstatnom. Dôležité je, že profesionálny kouč môže spoločne s koučovaným pretaviť uvedomenie do akcie.
    • Čo je pre mňa prirodzené? Skutočné koučovanie ide často späť k prirodzenosti a k prirodzeným vlastnostiam alebo charakterovým črtám. Niekedy je krok späť vlastne krok vpred.
    • Životné presvedčenia – na čom mi v živote naozaj záleží? Čo sú moje hodnoty, ktorými sa chcem riadiť?
    • Limitujúce presvedčenia – aké postoje a názory ma v živote brzdia? Ako s nimi pracovať a prípadne nahradiť funkčnými presvedčeniami?
    • Životná vízia – kam smerujem a ako to má vlastne naozaj vyzerať? Kouč vie napríklad  prostredníctvom vizualizácie zvedomiť túžby. Potom je oveľa ľahšie ich nasledovať. 
    • Čo je mojim snom? V dnešnom preracionalizovanom svete zabúdame na naše sny. A je jedno či sú veľké alebo malé. Čo je vašim snom? Ako ho pretavíte do reality?
    • Čo sú moje superschopnosti? V čom som dobrý a v čom chcem dosahovať MAJSTROVSTVO?
    • Strachy – čoho sa bojím? Ako s tým žiť? Dobrý kouč vie aj behom 1 sedenia odhaliť nový postoj koučovaného k určitému strachu.
    • Vnútorní sabotéri – je ich mnoho a má ich každý. Ide o stratégie prežitia, ktoré vznikli v  minulosti, ale teraz už neplnia v našom živote žiaden účel. Ako s nimi žiť? Viac o vnútorných sabotéroch v mojom článku.
    • Ako sa chovať v kritických momentoch? Ako to mám nastavené teraz a ako to chcem mať naozaj?
    • Komfortná zóna – ako vyzerá je tá moja? Ako ju bezpečne prekročiť? Chcem ju skutočne prekročiť? Čo takto ju namiesto toho rozšíriť? 
    • Ako nájsť hravosť? Mnoho ľudí je uväznených v postindustriálnom svete plnom povinností a úloh. Prirodzenosť každého z nás je však hravosť, s ktorou vieme pristupovať aj k práci, k biznisu alebo iným povinnostiam.
    • Ako žiť NAPLNO? Naplno vpred, naplno k zážitkom, naplno k zábave, naplno ku zdraviu, naplno k snom, naplno k ľuďom, naplno k výsledkom, naplno k finančnému bohatstvu, naplno k duchovnému bohatstvu, naplno k sebe samému… Kam chceš ísť ty NAPLNO? A čo to vlastne znamená NAPLNO práve pre teba? Môžeš ísť NAPLNO stále? Toľko otázok a odpovede vieš len ty (a vďaka tebe aj tvoj kouč. Či ako to je? Ty vďaka koučovi? 🤔).

    BONUS: len ten kto si užíva sám seba naplno, môže si o to ľahšie užívať ostatných.

    3. Dosiahnite zmysluplné ciele s ľahkosťou

    Keď sme už vďaka koučovaniu spoznali seba, môžeme sa zamerať na ďalší úžitok koučovania – zadefinovať si zmysluplné ciele a spoločne s koučom absolvovať cestu k nim.

    Mnoho ľudí, ktorí prvý krát okúsili profesionálne koučovanie, je prekvapených, že o cieľoch sa s koučom rozprávajú inak ako povedzme so svojim nadriadeným v práci. Pri identifikácii cieľov ideme do hĺbky a objavujeme dôležité súvislosti, na ktoré pri spoločnom dosahovaní cieľov natrafíme. Zaujíma nás, či ciele reflektujú osobné hodnoty, či je jasná motivácia pre daný cieľ, či je dostatočne bezpečný, či sú aktivity potrebné pre dosiahnutie ciela prirodzenou súčasťou bežného dňa, či je pokrok dosahovania ciela sledovateľný a či je vôbec cieľ užitočný a udržateľný. Pozrieme sa na prekážky, výzvy, správne nastavená obtiažnosť, experimenty, hravosť, zábavu a chyby, chyby, chyby… a opakované aktivity s chybami a ponaučeniami. A tak dokola – kreslíme svoju mapu až kým… nenájdeme poklad 💎.

    A nakoniec sa teda dopracujeme k našim cieľom, pričom s veľkou pravdepodobnosťou to budú ešte väčšie ciele, než sme si stanovili na začiatku. To najpodstatnejšie na záver: samotná cesta dávala ZMYSEL! (Lebo cesta je cieľ). Smerujeme z bodu A do bodu B a vďaka koučovi si aj uvedomíme kým sme sa počas cesty STALI. (S koučom vás nečakajú jednorázové dopaminové vrcholy – a to je samozrejme len dobre).

    Čo sú vaše SKUTOČNÉ ciele?

    4. Fokus

    V dnešnom pretlakovanom svete, nekonečnom množstve informácii, nevyžiadaných rád na “najšťastnejší život” a všadeprítomného “rýchleho dopamínu” sa nám môže stať, že sa prestaneme sústrediť na to podstatné. Na ceste za svojimi cieľmi sa dá ľahko stratiť. Nezmyselné úlohy, nudné stretnutie, neočakávané prekážky, nové príležitosti a prílišná SNAHA o KONTROLU môžu našu myseľ paralyzovať a zaviesť niekam úplne inam. Napríklad ku skrolovaniu na mobile.

    Kouč pomôže koučovanému udržať pozornosť na tom, čo je preňho naozaj dôležité. Spoločne sa oveľa ľahšie vyhne tomu, že sa začne sústrediť na menej dôležité aktivity a výsledky. 
    Príklady situácii, pri ktorých ľahko strácame pozornosť:

    • Niektorí podnikatelia zabúdajú na podstatné aktivity, ktoré im generujú nové tržby. Sústredia sa namiesto toho na menej podstatné projekty a úlohy. Dôvodom môže byť rezistencia voči náročným činnostiam alebo zdanlivo nedosiahnuteľným výsledkom. Nadhľad, iná perspektíva alebo nový prístup môže túto rezistenciu premeniť na ZÁBAVU.
    • Navolávanie studených kontaktov (cold calling) je u obchodníkov pomerne neobľúbená činnosť. Dôvodom môže byť veľká miera zlyhania. Čo keby bol celý proces nastavený napríklad tak, že medzi očakávané výsledky zaradíme nové výsledky, ktoré sme donedávna považovali za nežiadúce? Mohlo by to napríklad priniesť do telefonovania väčšiu ľahkosť. (áno, stále hovoríme o cold callovaní a použil som pri tom slovo ĽAHKOSŤ).
    • Požiadať niekoho o niečo dôležité. Často nás brzdí strach zo sociálneho zlyhania. Ľudia však dnes pociťujú tento strach aj v neopodstatnených situáciách. A tak sa znovu vraciame k nezmyselným aktivitám, namiesto toho aby sme išli priamo k veci. Pritom stačí niekedy fakt málo… pár slov, či veta. Kouč má techniky na praktikovanie takýchto situácií.
    • Povedať NIE – Aj za takouto zdanlivou banalitou sa skrývajú rôzne vzorce správania, ktoré vie kouč odhaliť a pomôcť koučovanému zaujať k nim nový, želaný postoj. Ďalšia “maličkosť”, ktorá nás môže posunúť k 100% sústredeniu na naše ciele.

    Spomenul som len zopár príkladov, ktoré vôbec nemusia sedieť na vašu situáciu a váš život. Existuje ďalších milión koučovateľných tém.

    Pre každú vyhrateľnú situáciu platí jedno – Kouč pomôže so zdanlivo nedosiahnuteľných výsledkov spraviť zábavu, pomôže spoločne čeliť emóciám, ktoré brzdia v postupe vpred, pomôže hľadať nové kreatívne spôsoby ako zostať v hre a sústrediť sa na to podstatné

    Prvé 4 benefity koučovania máme za sebou. Tejto téme sa však budem venovať aj naďalej v ďalších článkoch.

    Pozrite si aj štúdiu 2022 ICF Global Consumer Awareness Study, kde 30.727 respondentov zodpovedalo otázky o povedomí o koučovaní, očakávaniach od koučovania a prínosoch koučovacieho vzťahu.


    Autor článku:

    Ľuboš Sabo
    Ľuboš Sabo

    Profesionálny kouč

    +421 948 481 026
    kouc@lubossabo.com