Logo
kouc@lubossabo.com
+421 948 481 026

Špičkové firmy majú koučovaciu kultúru

    Vo firemných prieskumoch zamestnanci stále viac uvádzajú túžbu po väčšom vzájomnom prepojení a pocite spoločnej identity. Prípadne im chýba zmysel ich práce. Firmy, ktoré systematicky skúmajú a riešia príčiny odchodov alebo zotrvania zamestnancov, budú mať konkurenčnú výhodu pri získavaní a udržiavaní talentov. Udržať si šťastných zamestnancov a hlavne tých kľúčových je to kľúčové. Jedným zo spôsobov je koučovacia kultúra.

    Koučovacia kultúra nie je len o koučovaní

    Definícia koučovacej kultúry vo firme je popísaná napríklad v tomto článku na webe Slovenskej asociácie koučov. Vytiahnem z neho to najpodstatnejšie:

    “Keď koučovské myslenie preniklo do všetkých úrovní firmy a keď sa z neho stala taká každodenná súčasť práce, že prejavy koučovského myslenia (nielen jeho techniky) vidieť na porade, ale trebárs aj pri rozhovore dvoch kolegov vo výťahu. Keď sa na poradách namiesto oznamovacích (a rozkazovacích) viet jeden kolega opýta druhého napríklad „… a podľa čoho zistíme, že sme našli dobré riešenie?“. A keď sa ten druhý neohradí vetou „toto na mňa neskúšaj!“, ale sa zamyslí, odpovie a opýta sa naspäť: „a podľa čoho to zistia naši zákazníci?“… A budú o tom spoločne premýšľať, lebo majú veľakrát zažité, že takto prišli na najlepšie riešenia … Považujem takmer za vrchol koučovacej kultúry vo firme – a myslím to absolútne vážne – keď je manažér alebo líder schopný požiadať svojho podriadeného o koučovanie a ten to bez rozpakov urobí. Úplný vrchol je, keď si ľudia vo firme osvoja koučovské myslenie tak, že ho vnímajú už aj zákazníci.”


    Čiže nie je to len o tom, že mám vo firme kouča, alebo manažér používa vo svojom tíme koučovacie techniky. Je to o mindsete celej firmy – o uvažovaní, vzťahoch, podpore, hľadaní riešení, spoločnej tvorbe, hravosti, neposudovaní a odpútaní sa od organizačnej štruktúry a hierarchie.

    Koučovacia kultúra je zároveň aj o premyslenej stratégii ako pristupovať k ľuďom, ako s nimi hovoriť o ťažkých témach, ako ich motivovať, posúvať vpred a ako všetky tieto poznatky systematicky skúmať a ťažiť z nich dlhodobo. 


    V spoločnostiach, ktoré koučovanie považujú za dôležité, je 65 % zamestnancov veľmi angažovaných. – Výskum ICF / HCI

    Vyhorenie a Quiet quitting

    Po pandémii COVID-19 sa dostal v lete 2022 do povedomia fenomén „tichého odchodu“ – Quiet quitting. V pracovnom prostredí predstavuje tento termín postoj zamestnancov, ktorí nedajú výpoveď, ale vykonávajú iba nevyhnutnú prácu, za ktorú sú platení a nie sú ochotní ísť nad rámec.

    Analytická spoločnosť Gallup vo svojej správe o stave globálneho pracoviska v roku 2023 uviedla, že vyhorenie (ako napríklad Quiet quitting) a slabá angažovanosť na pracovisku v skutočnosti stojí globálnu ekonomiku takmer 9 biliónov USD. Uviedli však aj to, že keď je pohoda zamestnancov vysoká, zamestnanci si nielenže berú menej dní práceneschopnosti a dosahujú lepšie výsledky, ale vo firmách je aj nižšia miera fluktuácie. A podľa sociálnej psychologičky Christiny Maslachovej, jednej z najvýznamnejších výskumníčok v oblasti vyhorenia na pracovisku, má firemná kultúra najväčší vplyv, či už v dobrom alebo zlom, na pohodu zamestnancov.

    Ako koučovacia kultúra pomáha znižovať vyhorenie zamestnancov

    V najnovšej správe Defining New Coaching Cultures z roku 2023, ktorá vznikla v spolupráci Medzinárodnej federácie koučov (ICF) a Inštitútu ľudského kapitálu (HCI), je práve vyhorenie na pracovisku jednou z výziev, ktoré môže koučovanie pomôcť zmierniť. Koučovanie ponúka skvelú metódu na preskúmanie iných možností alebo iných spôsobov, ako robiť veci, keď ste v práci “uviazli”, pracujete príliš tvrdo alebo ste nešťastní.


    Koučovanie -> Väčšia pohoda zamestnancov -> Zvýšená angažovanosť

    Tento výskum ukázal, že existuje významná korelácia medzi angažovanosťou a pohodou zamestnancov a spoločnosti ICF a HCI vo svojom prieskume z roku 2023 zistili, že existuje aj významná korelácia medzi koučovaním a zvýšenou angažovanosťou zamestnancov, pričom 72 % respondentov prieskumu tento vzťah potvrdilo. Navyše, ICF a HCI predtým zistili, že 65 % zamestnancov je veľmi angažovaných v spoločnostiach, ktoré koučovanie považujú za dôležité.

    Ľudský dotyk

    V dnešnej postindustriálnej dobe, plnej príkazov, úloh a vysokého tlaku na efektivitu je ľudský prístup stále cennejší. Navyše je čím ďalej tým viac všetko digitalizované, čo vo výsledku znamená, že veľa svojej práce vidíme predovšetkým na obrazovkách prostredníctvom digitálnych nástrojov a tak v konečnom dôsledku manažéri a teamleadri vidia ľudí ako údaje v projektových nástrojoch, CRM, vo výkazoch odpracovaných hodín a dotazníkoch spokojnosti. Okrem toho nám všetko zachvíľu zautomatizuje umelá inteligencia.  

    Som presvedčený, že aj digitalizácia má svoj priestor a umelá inteligencia sa môže a mala by sa používať ako doplnok riadenia ľudí, ale nikdy nesmie úplne nahradiť človeka. Koučovanie podporuje skutočné ľudské väzby, ktoré sú nevyhnutné pre motiváciu, lojalitu a pohodu.

    Ako vytvoriť koučovaciu kultúru

    Ak chcete zaviesť koučovaciu kultúru vo vašej firme, máte viac možností ako začať: 

    • Najmete si externého kouča s hotovou akreditáciou.
    • Príjimete do vašej firmy človeka s koučovacím vzdelaním ako interného kouča
    • Budete vzdelávať váš manažment a teamleadrov v oblasti koučovania. Postupne získajú koučovacie vzdelanie a akreditáciu.

    Výhody a nevýhody týchto 3 možností podľa štúdie HIC a ICF Building Strong Coaching Cultures for the Future:

    Potrebujete niekoho s koučovacím vzdelaním

    Pri všetkých spomenutých možnostiach je dôležité vzdelanie kouča a kvalitný tréning. Z Výskumov vyplvýva, že spokojnosť koučovaných je až 2-násobná v prípade, že boli koučovaní akreditovaným koučom. Viď článok na mojom blogu – 2022 ICF Global Consumer Awareness Study.

    Moja aktuálna skúsenosť s koučovaním, intenzívne štúdium koučovania v Coachville (ktoré je maximálne prepojené s praxou), ma presvedčili, že inak ako profesionálnym koučovaním sa koučovací mindset nedá vytvoriť. Zároveň si myslím, že jednorázové školenia alebo workshopy koučovania alebo koučovacieho prístupu nebudú mať želaný efekt. 

    Sám som v minulosti ako teamleader absolvoval mnoho “jednorázových” wokrshopov v oblasti leadershipu a viem, že vo väčšine prípadov je dlhodobý dopad na celú firmu vzdialený očakávaniam. Vidím za tým viacero dôdovov a všetky z nich vie vyriešiť koučovacie vzdelanie a následné pretavenie koučovacieho vzdelania do koučovacieho mindsetu vo firme. Získanie koučovacej akreditácie totitž okrem iného zahŕňa osvojenie si týchto kvalít:

    • Rešpektovanie individuálnych potrieb
    • Vedenie rozhovorov, ktoré idú do hĺbky
    • Aktívne počúvanie
    • Vytvorenie bezpečného prostredia
    • Neposudzovanie
    • Cit pre provokatívnu diskusiu VS podporujúcu diskusiu
    • Spoločnú tvorbu

    Tieto a ďalšie kvality sa následne s veľkou pravdepodobnosťou budú postupne šíriť do celej firmy. Bude to však dlhší proces. Vyžaduje si to určite mnoho stretnutí, rozhovorov a energie. Výsledok však bude stáť za to!

    OQ Coaching Impact Awards Case study

    ICF každoročne oceňuje organizácie s koučovacími programami, ktoré spĺňajú prísne profesionálne normy. V roku 2023 získala jedno z ocenení firma OQ. Ide o energetickú firmu s koreňmi v Ománe. Ocenenie firma získala za využívanie koučingu na zlepšenie firemnej kultúry v období významnej transformácie.

    Celá Case study je k dispozícii tu. Ja spomeniem zopár výstupov z tejto štúdie:

    • 86 % vrcholového vedenia spoločnosti OQ uviedlo, že sa zvýšila sebadôvera vo vedení ich priamych podriadených.
    • Vďaka programu koučovania sa zvýšila angažovanosť zamestnancov, zrýchlil sa rozvoj vedenia a zlepšilo sa rozhodovanie
    • Priami nadriadení (Direct line managers) zaznamenali 85 % zlepšenie výkonnosti zamestnancov, ktorí sa zapojili do programu koučovania. 
    • Zamestnanci, ktorí absolvovali koučovanie, vykázali 92 % mieru spokojnosti so sebou samým, pričom zaznamenali najmä pozitívny vplyv na profesionálny rast a prekonávanie prekážok pri dosahovaní cieľov. 
    • Koučovanie je teraz zakotvené vo firemnej hodnote „Staráme sa“.
    • Jedným z hlavných KPIs v oblasti ľudských zdrojov spolu s oddelením ľudí, technológií a kultúry sa stal koučing. Koučing je jasne identifikovaný ako najúspešnejšia stratégia.

    Návratnosť investície

    Nech už uvažujete nad zavedením koučovania na akejkoľvek úrovni vašej firmy a v akomkoľvek rozsahu, určite vás bude zaujímať návratnosť tejto investície. Štúdie zo slovenského trhu som nenašiel, takže spomeniem len zopár čísel zo zahraničných.

    Podľa štúdie ICF Global Coaching Study

    • 86 % spoločností, ktoré mohli vypočítať návratnosť investícií do koučingu, uviedlo, že sa im počiatočná investícia prinajmenšom vrátila. 
    • 19 % firiem uviedlo návratnosť investície vo výške 50-násobku. 
    • 28 % zaznamenalo návratnosť investície vo výške 10 až 49-násobku. 
    • Medián ROI koučingu je tak na úrovni 700%

    Podľa HCI až 51 % organizácií so silnou koučovacou kultúrou uvádza vyššie príjmy ako podobné spoločnosti. Až 62 % zamestnancov týchto organizácií sa hodnotí ako veľmi angažovaných. 

    Výpočet ROI zavedenia koučovacej kultúry do firmy môže byť náročnejší. Je potrebné zvážiť, čo všetko ovplyvňuje firemná kultúra. Angažovanosť ľudí, prepojenie tímov, lepšie vzťahy na pracovisku, produktivitu, fluktuáciu zamestnancov, náborový proces, onboarding, zaškolenie ľudí a ďalšie premenné. Vďaka koučovacej kultúre môžete pozitívne ovplyvniť všetky spomínané premenné. 

    Osobne si myslím, že zlepšenie len jednej premennej, napríklad zvýšením angažovanosti ľudí (napríklad elimináciou fenoménu Quiet quitting vo vašej firme), budete môcť považovať za víťažstvo s vysokou návratnosťou a domino efektom na ďalšie premenné.


    Autor článku:

    Ľuboš Sabo
    Ľuboš Sabo

    Profesionálny kouč

    +421 948 481 026
    kouc@lubossabo.com