Medzinárodná koučovacia federácia ICF urobila v rokoch 2010, 2014, 2017 a 2022 prieskum o povedomí o koučovania a jeho prínosoch. Poďme sa pozrieť na posledný z nich z roku 2022, ktorý bol uskutočnený na vzorke 30.727 respondentov.
Povedomie o koučovaní
Až 27% z opýtaných nemalo povedomie o profesionálnom koučovaní. Myslím, že to odzrkadľuje fakt, že koučovanie ako profesia je ešte len v plienkach. Zaujímalo by ma, ako by dopadol prieskum na Slovensku. 🙂
35% opýtaných malo skúsenosti z koučovacím vzťahom (z toho 9% tvoria koučovia). Zvyšní respondenti, ktorí nemali skúsenosť s koučovaním, sú rozdelení podľa toho či zvažujú, alebo nezvažujú skúsiť koučing.
Očakávania od koučovacieho vzťahu
Najčastejšie uvádzaným dôvodom prečo respondenti vyhľadávajú koučovací vzťah bolo zlepšenie komunikačných zručností (37 %), nasleduje zlepšenie work life balance a zvýšenie sebaúcty/sebadôvery (obe 35 %).
Spomedzi respondentov, ktorí uviedli, že nemajú vedomosť o koučovaní a ICF, ale ktorí by zvažovali účasť na koučovacom vzťahu, 45 % uviedlo, že by tak urobili, aby maximalizovali svoj potenciál, pričom 44 % uviedlo, že by chceli definovať svoje silné a slabé stránky. 43 % vyjadrilo presvedčenie, že koučovanie by zlepšilo ich podnikanie alebo kariéru. Je potrebné poznamenať, že títo respondenti dostali definíciu koučovania od ICF, keď sa ich pýtali, či by zvážili nadviazanie vzťahu s koučom.
Osem z desiatich respondentov (78 %) odpovedalo, že by bolo pre nich dôležité (44 %) alebo veľmi dôležité (34 %), aby ich kouč mal certifikát/akreditáciu.
Dopad koučovania a spokojnosť respondentov
Dopad, ktorý na respondentov koučovanie malo, sa vo veľkej miere zhodoval s ich očakávaniami. Medzi hlavné prínosy patria zlepšenie komunikačných zručností, zvýšenie sebavedomia alebo sebadôvery, zlepšenie work-life balance, zlepšenie well-being a zvýšenie produktivity.
55 % respondentov bolo veľmi spokojných so svojou skúsenosťou s koučovaním s certifikovaným/akreditovaným koučom. Naproti tomu len polovica z toho (27 %) uviedlo, že boli veľmi spokojní so svojou skúsenosťou s koučovaním s necertifikovaným koučom alebo koučom bez akreditácie. Tu jednoznačne vidíme, že spokojnosť koučovaného je výrazne ovplyvnená akreditáciou kouča.
Ďalšie výstupy a zhrnutie
- Informovanosť o profesionálnom koučovaní má naďalej stúpajúcu tendenciu. Ak sa pozrieme na odpovede osôb vo veku 25 rokov a starších zo 16 krajín a území, ktoré boli zastúpené vo všetkých štyroch prieskumoch, podiel osôb s určitou informovanosťou o koučovaní (t. j. veľmi alebo trochu informovaných) sa zvýšil z 51 % v roku 2010 na 70 % v roku 2021.
- Účasť na koučovacom vzťahu je výrazne spojená s vekom. Takmer polovica mladých mileniálov (47 %) uviedla, že sa už niekedy zúčastnila na koučovacom vzťahu, v porovnaní s niečo viac ako piatou generáciou Baby Boomers (21 %) a 15 % respondentov z najväčšej generácie.
- Veľká väčšina respondentov, ktorí sa zúčastnili na koučovaní alebo ktorí by o tom uvažovali, súhlasila s tým, že je dôležité alebo veľmi dôležité, aby mal kouč certifikát/poverenie.
- Respondenti, ktorých kouč bol držiteľom certifikátu/akreditácie a/alebo bol súčasťou profesijnej organizácie, častejšie odporúčali koučovanie kolegom, priateľom a/alebo rodine. Medzi tými, ktorí sa doteraz nezúčastnili na koučovaní, sa podiel tých, ktorí uviedli, že by o tom uvažovali, výrazne líšil medzi generáciami, od 59 % mladých mileniálov po 22 % príslušníkov najstaršej generácie.
Celý prieskum si môžete stiahnuť na webe ICF – Global Consumer Awareness Study (momentálne za poplatok 30$).
Koučovanie je ako profesia známa maximálne 30 rokov a ako vidíme z výsledkov, veľa ľudí ešte stále nevie čo to koučovanie vlastne je. Vidíme však stúpajúci trend. Osobne si myslím, že koučovanie bude stále viac a viac dôležité pre jednotlivcov a zároveň sa stane neoddeliteľnou súčasťou úspešnej firemnej kultúry.
Viac o benefitoch, ktoré môže priniesť koučovanie jednotlivcom som popísal v článku 12 univerzálnych benefitov koučovania (zatiaľ 1. časť).
Prečítajte si viac o dopadoch koučovania na firemnú kultúru v článku mojom článku Špičkové firmy majú koučovaciu kultúru.