Logo
kouc@lubossabo.com
+421 948 481 026

6 tipov: Ako vyťažiť z koučovacieho rozhovoru maximum

    Ak chcete vyťažiť z koučovacieho stretnutia viac – nie je to len o kvalitách kouča, ale aj o vás. Či už ste boli alebo neboli niekedy koučovaní, tento článok vám prezradí 6 tipov, ako ku koučovaniu v roli koučovaného pristupovať.

    Je v poriadku nevedieť „byť koučovaný“

    Koučovanie je proces učenia sa vo všetkých ohľadoch. Hráči (koučovaní) sa učia o sebe a o svojom prostredí. Pomocou nových uvedomení, praktikovaním nových zručností a následnou reflexiou z tohto praktikovania. Rovnako sa učia schopnosť „byť koučovaný“. Preto je úplne v poriadku, ak na začiatku vášho koučovacieho dobrodružstva neviete, čo máte robiť. Kouč je tam od toho, aby vás viedol a vy tak postupne budete získavať majstrovstvo v schopnosti „byť koučovaný“.

    Ak sa však radi pripravujete dopredu, poďme sa pozrieť na 6 tipov, ako vyťažiť s koučovacieho rozhovoru viac.

    1. Koučovanie nie je rozhovor s kamarátom

    Koučovanie je unikátny vzťah. Pristupovať k nemu ako k bežnému rozhovoru pri káve či pive by znižovalo jeho efektivitu a benefit. Rozdiel medzi štandardným kamarátskym rozhovorom a koučovacím rozhovorom je zásadný v niekoľkých bodoch:

    Koučovací rozhovorKamarátsky rozhovor
    Kto koľko počúva90% kouč, 10% koučovaný50% kamarát, 50% kamarát
    PrerušovanieOK – ak dáva zmyselMôže byť rušivé
    Zmysel konverzácieIde vždy do hĺbkyZmysel môže chýbať
    SústredenieNa život koučovanéhoNa oba životy
    Osobné problémyKoučovaný často zdieľaČasto povrchné zdieľanie
    RadyVýnimočne a so súhlasom koučovanéhoDávame často
    VýzvyKouč dáva výzvyVýnimočne
    Podpora zmenyÁnoMálokedy – kamarát často podvedome chce, aby ten druhý zostal rovnaký
    Riadenie konverzácieKouč riadi konverzáciu, koučovaný určuje témuNie
    Zdieľanie osobných príbehov10% kouč, 90% koučovaný

    Zameranie na pointu, nie samotný príbeh
    50% kamarát, 50% kamarát

    Zameranie na príbeh, menej na pointu
    Koučovacie metódy100%0%

    S koučom sa budete zameriavať predovšetkým na to, čo je pred vami. Preto je dobré sa vopred pozrieť na to, aké sú vaše ciele, akým výzvam čelíte alebo aké výsledky chcete dosiahnúť.

    2. Koučing nie je mentoring – nežiadajte rady

    Kouč vám pomôže prísť na to, ako si to podstatné môžete uvedomiť vy sami. Kouč nepozná kompletne vašu cestu do bodu, v ktorom sa nachádzate práve teraz. Zároveň platí, že k ďalšiemu bodu vedie nekonečne veľa rôznych ciest. Preto je dobré si dovoliť ísť do hĺbky. Ktorá z ciest, ktorá je predo mnou, je vhodná pre mňa? Ktorá je vhodná pre moje presvedčenia, moje prostredie v ktorom sa pohybujem a s ohľadom na ďalšie ciele alebo aktivity, ktoré vykonávam? Na toto všetko vám pomôže kouč prísť, ale nebude to on, ktorý by vám povedal, čo máte urobiť.

    Kouč môže zdieľať svoje postrehy, pocity a dokonca aj nápady – ide o spoločnú tvorbu. Ak má kouč expertízu v niektorej oblasti, je vhodné, ak svoje vedomosti využije a zdieľa ich s hráčom. Jedná sa však o mentoring, čo je odlišný prístup. Pre hráča je dôležité vedieť, kedy kouč využíva koučovací prístup a kedy mentoring.

    Ja osobne mám bohaté skúsenosti z obchodu, vedenia tímu a marketingu. Ak ma požiadate o radu, je dosť možné, že vám ju aj tak nedám hneď a počkám na vhodnejšiu chvíľu. Pre váš benefit sa najskôr pozrieme na to, čo viete objaviť v tejto oblasti vy sami – lebo to je najlepší spôsob učenia sa.

    3. Keď neviem, môžem to objaviť

    S bodom 3 úzko súvisí skrytý potencial superschopnosti objavovania. Každý ju máme v sebe a kouč vám ju pomôže využiť naplno. Mnoho ľudí má objavovanie potlačené hlbšie v sebe, keďže školský systém nás viedol pri odpovedaní na otázku učiteľa k 3 možnostiam:

    • Odpovedám správne a som za to pozitívne ohodnotený
    • Odpovedám zle, čo má za následok zlé hodnotenie.
    • Poviem „neviem odpovedať“, čo má za následok zlé hodnotenie.

    Kouč vás však neskúša. V koučovaní neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. Ak na otázku neviete odpovedať, môžete si dovoliť uvažovať nahlas. Vtedy nastáva magický moment spoločnej tvorby zvaný Abrakadabra. (Ten som popísal v článku Abrakadabra! Vytváraš tým, že hovoríš). Kouč vám pomôže s doplňujúcimi otázkami k tomu, aby ste si tú odpoveď upresnili a aby ste si dali tú odpoveď do kontextu s tým, čo je pre vás dôležité.

    ✅ Príklad: Mám hráča, ktorý potreboval zvýšiť ziskovosť firmy a počas jedného koučovacieho rozhovoru sa ma spýtal, čo by som mu poradil, keďže on nevie. Niekoľkými otázkami sme sa dostali k viacerým možnostiam – zrušenie nefungujúcich benefitov, zvýšenie efektivity kolegov, zlepšenie predajnej stratégie alebo okamžité navýšenie cien aktuálnym klientom. Všetko to boli jeho návrhy.

    Preskúmali sme možnosť okamžitého navýšenia cien. Pre hráča to bola obrovská výzva, mal strach z toho, že klienti zrušia spoluprácu a že tým pádom nevie, ako to má urobiť, kedy to má urobiť a podobne. A opäť sme išli hlbšie, využili sme úžasnú techniku rozšírenia vnútornej slobody a objavili sme pôvod toho strachu, ktorý sa nakoniec ukázal ako iracionálny a neslúžil hráčovi ani ako podvedomá stratégia prežitia – lebo nič také nepotreboval. A tak sa započal okamžitý experiment s navyšovaním cien.

    O pár týždňov na to sme ho vyhodnotili ako mimoriadne úspešný. Ani jeden klient nereagoval negatívne. O pár mesiacov sa ziskovosť firmy výrazne zdvihla. V tej dobe sme už mali rozbehnutý ďalší experiment s benefitmi pre kolegov a zmenou v predajnej stratégii. Analyzovali sme jeho vzťahové prostredie – s kolegami, zistili sme, aké benefity potrebujú a aké nie. Ziskovosť firmy začala ďalej rásť. Spokojnosť hráča začala rásť exponenciálne.

    Na všetko si prišiel hráč sám. Ja som mu pomohol objaviť jeho cestu a prekonať prekážky. Keby som mu dal hneď na začiatku radu, nič z toho by si on sám skutočne nezažil, nepochopil jednotlivé súvislosti a neprepísal svoje vzorce správania sa do budúcnosti, keď bude čeliť podobným situáciam. Inak povedané, hráč sa nachádzal v bode X (súčasná situácia). Ak by som mu navrhol, že choď teraz do bodu Y (ponúkol riešenie), neobjavili by sme body A,B,C, ktoré predchádzajú lepšiemu pochopeniu bodu X a objaveniu relevantnejšieho Y. Navyše body A,B,C sú relevantné napríklad aj pre Z a iné situácie.

    4. Drž sa jednej témy

    Je úplne prirodzené, že pri akomkoľvek rozhovore nám začnú naskakovať voľné aosciácie. Téma A súvisí s témou B, H, R a možno aj T. A tie súvisia s O,P,Q,. A tak ďalej… Pri bežnom rozhvore to môže pôsobiť rušivo, ale nebude to znižovať potenciál dosiahnutia zámeru diskusie, lebo bežný rozhovor častokrát nemá vopred stanovený zámer. Koučovanie je zameraná diskusia a viac z nej vyťažíme ak sa budeme držať jednej, maximálne dvoch tém.

    Ak sa idete s koučom stretnúť prvý krát, je dosť možné, že vás bude viesť všeobecnejším rozhovorom, ktorý bude „viac zvrchu“. Je to preto, aby si kouč urobil o vás celkový obraz a aby vám pomohol z jednotlivých dieľov skladačky vybrať ten najhorúcejší. Je však úplne v poriadku, ak sa aj na prvé stretnutie s novým koučom vopred pripravíte a prídete s 1 konkrétnou témou, ktorú chcete prebrať – dokonca vám to môže násobne zvýšiť efektivitu koučovania.

    5. Stručnosť nevedie do hĺbky

    Stručné odpovede zostávajú na povrchu. Poďme objaviť, čo sa skrýva pod ním. Pre zvýšenie efektu koučovacej konverzácie sa hodí dodať k stručnej odpovedi nejaké ďalšie vysvetlenie. Napríklad „a myslím si to, preto lebo…“. Samozrejme kouč sa tak či tak dostane k doplňujúcim otázkam, ale vy tomu môžete dopomôcť tak, že vy sami sa neuspokojíte so stručnou odpoveďou. Otvára to totiž myseľ a prísť s takýmto nastavením na koučovacie stretnutie zefektívni jeho dopad.

    6. Zoberte si svoje poznámky

    Počas koučovacieho rozhovoru si zapisujem dôležité hráčové myšlienky, alebo tie, ktoré napadnú mňa. V mojich poznámkach však nemusí byť všetko podstatné pre hráča. Okrem toho zvyknem používať nástroje, ktoré tento zápis urobia za mňa. Zatiaľ som však nenašiel úplne vhodný nástroj pre koučovanie. Väčšinou dobre fungujú pre bežné pracovné alebo obchodné meetingy, kde sa preberá štandardná agenda – čo, kto, kedy urobí. To však nezodpovedá štruktúre koučovacieho rozhovoru.

    Preto odporúčam, aby ste si zobrali na každé koučovacie stretnutie svoje poznámky. Je v nich všetko podstatné pre VÁS. Navyše písanie rukou môže u niekoho umocniť vyslovené slová, a tak môže byť koučovanie ešte efektívnejšie.

    Koučovanie je spoločný zámer

    Nemôžete preto dúfať, že kouč za vás vyrieši vaše problémy, dostane vás do inej situácie alebo urobí zásadnú zmenu vo vašom živote sám. Potrebuje k tomu predovšetkým vás.

    Chcete sa na koučovací rozhovor pripraviť ešte viac? Odporúčam nasledujúce články:


    Autor článku:

    Ľuboš Sabo
    Ľuboš Sabo

    Profesionálny kouč

    +421 948 481 026
    kouc@lubossabo.com