Logo
kouc@lubossabo.com
+421 948 481 026

Abrakadabra! Vytváraš to, čo hovoríš

    Čarovný svet koučingu začína a končí slovami. Slovo Abrakadabra pochádza z Aramejštiny a v preklade znamená “Tvorím tým, že hovorím”. Či už sa na to pozeráme ako na niečo mystické alebo ako záležitosť neurovedy, jedno je isté – naozaj sa môže zdať, že počas koučovacieho rozhovoru dochádza k zázrakom.

    Sila slov

    Slová majú veľkú silu a to o čom hovoríme ešte viac tvoríme. Ak sa ti na tvojom živote niečo nepáči, vždy máš moc zmeniť svoje myslenie, svoje slová a vytvoriť nové výsledky. 

    Jeden z hlavných benefitov koučovania je to, že klient rozpráva oveľa viac ako kouč. Rozpráva oveľa viac ako pri bežnom rozhovore s kamarátom na káve. Okrem toho je klient naozaj vypočutý a najlepšie je to, že kouč s vyslovenými slovami ďalej pracuje. Kouč sa tak stáva doslova kúzelníkom so slovami. 

    Spoločná tvorba

    Pri koučovacom rozhovore ide o spoločnú tvorbu dvoch ľudí. Kouč a koučovaný tvoria rozprávaním uvedomenia o klientovom živote. Tvoria plán ako dosiahnuť ciele. Tvoria výzvy alebo spoločné porozumenie a podporu. Skrátka spoločne tvoria život koučovaného.

    Jeden z najkrajších zážitkov je, keď cítim ako vo vnútri koučovaného vyslovené slová rezonujú tak, že dochádza k ZMENE. Keď po dlhšej odmlke vysloví dôležité uvedomenie a ja pri tom cítim zmenu v jeho hlase, tempe reči alebo dynamike prejavu. Alebo mám rád, keď dám koučovanému naozaj trefnú otázku a následne vidím, že sa to deje bez toho, že by niečo povedal. Je to len taký rýchlý záblesk, ale cítim ho niekde hlboko v tele. Cítim, že práve došlo k tomu kúzelnému momentu, keď dochádza k zmene klientového pohľadu na vyslovenú tému. 

    A na čo je tam teda kouč?

    Mohlo by sa zdať, že stačí samotné rozprávanie. No keby sme sa rozprávali len sami so sebou, prípadne s iným človekom bez koučovacieho vzdelania, chýba tam dôležitý prvok – správne metódy a techniky. Naše samotné myšlienky nás môžu zaviesť do slepých uličiek alebo vôbec nenačať kľúčovú tému, o ktorej by sa dalo rozprávať.

    Kouč kladie otázky, vníma koučovaného na viacerých úrovniach. Je to takzvané trojité načúvanie, kedy kouč nepočúva iba to čo koučovaný rozpráva, ale aj to čo nerozpráva a energiu koučovaného. Vďaka tomu vie položiť silnú otázku, ktorá smeruje ďalší vývoj rozhovoru. Ďalšou úlohou kouča je zachovať štruktúru rozhovoru, vďaka ktorej je možné dosahovať opakovanými rozhovormi dlhodobé výsledky.

    Aktívne počúvanie, otázky, štruktúra a ďalšie koučovacie Abrakadabra môžu vytvoriť niečo naozaj čarovné  🙂


    Autor článku:

    Ľuboš Sabo
    Ľuboš Sabo

    Profesionálny kouč

    +421 948 481 026
    kouc@lubossabo.com